Obezite ve morbid obesite yaşamı normal kişilere göre kısaltan, hatta maruz bıraktığı riskler neticesinde ölüme kadar varabilen bir hastalıktır. Özellikle morbid obez hastalar, eğer tedavi edilmezlerse yaşıtlarına göre kalp ve damar hastalıklarına, diyabete, hipertansiyona daha erken yaşlarda yakalanırlar. Hatta bu hastalıkların riskleri nedeniyle daha erken yaşamlarını yitirebilirler.

Kişiler her türlü tıbbi diyet ve çeşitli egzersizlerle kilo veremiyorlarsa ya da yeniden kilolarını geri alıyorlarsa (Araştırmalar kilo alıp vermelerin %95‘nin başarısız olduğunu gösteriyor.) ameliyat bir çözümdür. Şunu belirtmekte fayda var: Cerrahi tedavi yöntemleri başarı ihtimali son derece yüksek olan en etkili tedavi seçeneğidir. Morbid obezite cerahisi kilo kaybındaki başarı; kilo kaybının sürekliliği; şeker, tansiyon, kolesterol, trigliserit yüksekliklerinin düzelmesi ve yaşam süresini uzaması açısında en etkin tedavidir.

Yapılan ameliyatların bir kısmı mideye gıda alınımını kısıtlarken (tüp mide ameliyatı gibi) bir kısmı da hem gıda alınımını kısıtlar hem de alınan gıdaların emilimini azaltarak (gastrik by-pass ameliyatları gibi) etki eder. Bu ameliyatların ayrıca sindirim sisteminden salgılanan bir takım hormonlar (inkretinler gibi) üzerinde pozitif yönde etki ettikleri bilinmektedir.

Kişide morbid obeziteyle birlikte buna sıklıkla eşlik eden diyabet de varsa gastrik by-pass ameliyatlarından biri veya son dönemlerde şeker ameliyatında en etkili yöntem olarak görülmeye başlanan ileal interpozisyon operasyonu planlanmalıdır.

Dünyada yapılan çalışmalara göre morbit obezite tedavisinde diyet ve egzersiz ile zayıflama hastaların % 2 ilâ % 5 ‘inde işe yarıyor. Kilo verilse de yeniden fazlasıyla geri alınıyor. Bariatrik cerrahi ile tedavi, morbid obeziteye yönelik en etkili alternatiftir.

Tedavinin başarısı hastaların yakın takiplerinin ameliyat sonrasında da devam etmesiyle mümkün olur.

Morbid obesite ameliyatları sonrası kişilerin yemek porsiyonları küçülür. İştahlarında azalma olur. Yemeklerini yavaş ve iyice çiğneyerek yemeleri gerekir. Bir aylık dönemde sıvı gıdalarla beslenip aşamalı olarak katı gıdalara geçebilir.