Duodenal switch ameliyatında mide sleeve gastrektomideki gibi küçültülür. Sonrasında mide çıkışından 2-3 cm ilerden ince barsak kesilir ve yemek girişine kapatılır. Mideyle bağlantılı onikiparmak bağırsağı diğer ameliyatlara göre daha aşağılardan getirilen ince bağırsakla birbirine bağlanır. Böylece midenin hacmi küçültülerek gıda alınımı azaltılmış olur. Bununla birlikte bypass yapılan ince bağırsağın miktarı fazla olduğu için gıda emilimi de oldukça azaltılmış olur. Diğer bypass yöntemlerine göre daha kilo kaybettiricidir. Ayrıca diyabet kontrolü içinde ileal interpozisyon kadar olmasa da etkilidir. Ancak şeker hastalığı ameliyatı olarak bilinen ileal interpozisyon ameliyatında görülmeyen ciddi emilim bozukluğunun doudenal switch ameliyatında görülmesi nedeniyle hastanın vitamin mineral ve protein takviyesine ömür boyu ihtiyacı olur.

Unutulmamalıdır ki obezite cerrahisi, estetik kaygıyı ana hedef haline getirerek yapılan bir ameliyat olmamalıdır. Obezite cerrahisinde amaç morbit obezitenin neden olacağı sıkıntıları ortadan kaldırmak ve hayat kalitesini arttırmaktır.

Yapılan bu cerrahi operasyonlar sonucunda hasta kilo verdiğini gördükçe ve yandaş sorunlar ortadan kalktıkça kişinin yaşama isteği artar, hayattan daha fazla keyif alır, daha sosyal olur ve en önemlisi yaşam kalitesinin artması sonucu mutluluğu yeniden keşfetmeye başlarlar.